Rok: 2019; okres: 08 (1.VI - 31.VII)

Wyniki 8 raportu suszy rolniczej opublikowane przez IUNG-PIB w Puławach potwierdziły wystąpienie suszy rolniczej między innymi na terenie Gminy Braniewo na następujących kategoriach gleby:

Kategoria I –(BARDZO LEKKIEJ)  uprawy  kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę

Kategorii I (bardzo lekkich): zboża jare

Uprzejmie informujemy o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód w Urzędzie Gminy Braniewo. Druki wniosków można pobrać w Urzędzie Gminy Braniewo oraz w linku poniżej, ponieważ zgłoszenia mogą być przyjmowane tylko na drukach ustalonych przez Wojewodę.

Wzór wniosku rolnika do gminy

Paweł Szakiewicz z Szylen zwyciężył w konkursie "Innowacyjny Młody Rolnik 2012", rozstrzygniętym w piątek w Poznaniu. Wręczenie nagród odbyło się przy okazji III Europejskiego Dnia Młodego Rolnika na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Szakiewicz został doceniony za uruchomienie sieci mlekomatów - automatów sprzedających mleko. Ma 25 lat, prowadzi gospodarstwo rolne od 2005 roku. W piątek odebrał nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

"Dzięki mlekomatom mieszkańcy miast mogą kupić ode mnie świeże, nieprzetworzone mleko prosto od krowy, z którego można zrobić twaróg, masło czy śmietanę. Mam trzy mlekomaty w Elblągu i jeden w Braniewie" - powiedział.

"Zainteresowanie mlekiem z moich mlekomatów jest coraz większe, ludzie przekazują sobie informację o tych urządzeniach, inwestuję też w reklamę. Przeciętnie w ciągu miesiąca klienci kupują w ten sposób ok 4 tys. litrów mleka" - dodał.

Rolnik gospodaruje na blisko 60 własnych hektarach, 40 ha dzierżawi. Gospodarstwo przejął po rodzicach. Od lat korzysta ze środków unijnych.

"Pierwsze środki z UE jakie uzyskałem to była premia dla młodego rolnika - 50 tys. zł. W 2009 roku z pozyskanych środków przeprowadziłem rozbudowę i modernizację obory" - powiedział.

Według Szakiewicza rolnik to zawód z perspektywą, można czerpać z jego uprawiania przyjemność, choć coraz więcej czasu trzeba spędzać przy biurku z dokumentami. Innowacyjny Młody Rolnik jest kawalerem, lubi sport i
podróże, choć - jak twierdzi - ostatnio podróżuje głównie między urzędami.

Konkurs "Innowacyjny Młody Rolnik" jest kierowany do rolników do 40. roku życia, którzy korzystając z funduszy europejskich, zrealizowali w swoim gospodarstwie (o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha) inwestycję poprawiającą konkurencyjność. Rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowanego przez Związek Młodzieży Wiejskiej, odbyło się w ramach Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra-Premiery.

Źródło: PAP