Wsparcie w zakresie mobilności osobistej - sekretariat Urzędu Gminy Braniewo, nr tel. 0 55 644 03 00.

INFORMACJA

Urząd Gminy w Braniewie uprzejmie informuje, iż wpłat należności należy dokonywać na konto:

  • gospodarki odpadami komunalnymi (opłata za śmieci) nr 08 8313 0009 0039 0039 2000 0300
  • podatków i opłat pozostałych nr 02 8313 0009 0039 0039 2000 0020

 

INFORMACJA

Komunikat Wójta Gminy Braniewo związany ze szczepieniami przeciw wirusowi SARS- CoV-2

 STAWKI ZA ODPADY 2021

Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie dokumentu elektroicznego będzie możliwe do dnia 26 lipca 2021 r.

 

Dożynki Gminne 2021 – Bemowizna !
Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji nie tylko w naszej gminie, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania.
Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.
Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.
Uroczyste nabożeństwo, wieńce dożynkowe i tradycyjne dzielnie się chlebem upieczonym z ziaren zebranych z tegorocznych plonów, a następnie huczna zabawa – tak 11 września na boisku w Bemowiźnie wspólnie spędzaliśmy czas podczas Dożynek Gminnych 2021.

 

Gminne Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęła się nabożeństwem. W liturgii przewodniczył ks. Piotr Babski, proboszcz parafii pw. bł. Reginy Protman w Gronowie i parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Szylenach oraz ks. Witalis Leończuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Braniewie.
Obrzęd dzielenia się chlebem to jeden z najbardziej symbolicznych momentów Święta Plonów. Starostowie dożynek: Katarzyna Adamowicz-Obłąk oraz Karol Wożniak przekazali Wójtowi Gminy Braniewo Jakubowi Bornusowi poświęcony chleb dożynkowy, upieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów i tym samym dokonano oficjalnego otwarcia. Chlebem podzielili się zgromadzeni goście oraz mieszkańcy Gminy Braniewo.
Święto plonów jest zawsze okazją do uhonorowania osób zasłużonych rolnictwu. W tym roku Bursztynowe Ziarno otrzymali:
- Pani Kalina Jakimczuk,
- Pan Marek Sowiński,
- Pan Zdzisław Piegdoń,
- Pan Andrzej Adamowicz.
Również ważnym punktem dożynek był wszystko to wyplecione z kłosów, traw, ziół i ozdobione ziarnami – jednym słowem konkurs pn. „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce – Sołectwo Gronowo, nagroda – 1000 zł,
II miejsce – Sołectwo Krasnolipie, nagroda – 800 zł,
III miejsce – Sołectwo Żelazna Góra, nagroda – 600 zł.
Podziękowania za udział otrzymały Sołectwa: Krzewno, Grzechotki i Szyleny.
W tym szczególnym dniu życzę wszystkim rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy. Państwa zaangażowanie w to, aby plony były jak największe, wynika nie tylko z wrodzonej dbałości i pracowitości, którą macie we krwi, ale przede wszystkim z miłości i przywiązania do ziemi, która jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. – mówił Wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus
Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala się cieszyć rzeczywistymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły setek ludzi. Jestem dumny z tego, że rolnicy z terenu Gminy Braniewo są niezwykle zaradni potrafią nie tylko wspaniale gospodarować, ale i korzystać z możliwości jakie przed nimi otwierają. Dziękuję rolnikom za to, że z tak wielkim szacunkiem odnoszą się Państwo do rodzinnej ziemi i z oddaniem kultywują tradycje przodków. To wielka wartość – dokończył Wójt Gminy Braniewo.
Uwiecznieniem tegorocznych dożynek miały być Igrzyska Sołeckie o Puchar Wójta Gminy Braniewo oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim. Niestety, przez niesprzyjającą pogodę, zmuszeni zostaliśmy przełożyć Igrzyska na 2 października 2021 roku roku do Żelaznej Góry (wkrótce więcej informacji Państwu przekażemy).
Jak Dożynki to nie mogło zabraknąć na scenie dobrej, biesiadnej muzyki, występów lokalnych artystów a także występu Gwiazdy dnia – w tym roku był to zespół Weekend, który przekazał ze sceny niesamowitą energię. Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
Na scenie pojawił się również zespół Zdanowicz Band, który rozgrzał wszystkich do czerwoności.
Zespoły ludowe z Braniewa (Wrzos, Tęcza Warmii, Na ludową nutę, Warmia Braniewo) umiliły nam przyjemnie czas i pokazały, że warto propagować ludową kulturę!
Na sam koniec na scenie pojawił się zespół Libra Band z Braniewa, który coverowymi kawałkami porwał wszystkich do wspólnej zabawy.
Nie zabrakło dmuchanego placu zabaw, degustacji przygotowanych przez nasze Koła Gospodyń Wiejskich z Lipowiny, Krzewna, Żelaznej Góry, Rosiny a także Zgody i Szylen. Również Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze przygotował masę atrakcji.
Impreza z pewnością nie miałaby takiego rozmachu, gdyby nie wkład naszych sponsorów, za co składamy serdecznie podziękowania:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Biuro Regionalne w Elblągu,
Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim,
Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za wzorową współpracę oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wydarzenia w naszej gminie.

JB

Wójt Gminy Braniewo

Jakub Bornus

eu

rzadowy fundusz inwestycji lokalnych mini

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza

Modernizacja świetlicy wiejskiej w Grzechotkach z przeznaczeniem na punkt informacji o lokalnych zasobach

 EFS

Gmina Braniewo realizuje projekt pod nazwą "Oddziały przedszkolne w Gmina Braniewo przyjazne najmłodszym" współfinansowanego przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pętla Żuławska

Innowacyjna Gospodarka

Chcę Internet

Rada Seniorów Gminy Braniewo

rewitalizacja

Biuletyn Informacji Publicznej

FindUsOn FB pl PL RGB 1372

Ikona - Deklaracja Dostępności

Deklaracja Dostępności

logo

eUsługi w Gminie Braniewo

System Informacji PrzestrzennejSystem Informacji Przestrzennej

warmiamazury

krd

czad

promo 180

Noclegi w Gminie Braniewo

Sprawy obywatelskie

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa