Uroczyste nabożeństwo, wieńce dożynkowe i tradycyjne dzielnie się chlebem upieczonym z ziaren zebranych z tegorocznych plonów, a następnie huczna zabawa – tak 3 września na boisku w Rogitach wspólnie spędzaliśmy czas podczas Dożynek Gminnych 2022.

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji nie tylko w naszej gminie, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania.

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.

Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.
Gminne Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęła się nabożeństwem. W liturgii przewodniczył ks. Radosław Gołębiewski, proboszcz Parafii Świętego Antoniego w Braniewie oraz ks. Witalis Leończuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Braniewie.

Obrzęd dzielenia się chlebem to jeden z najbardziej symbolicznych momentów Święta Plonów. Starostowie dożynek: Pani Monika Karczewska oraz Pan Adam Siedlecki przekazali Wójtowi Gminy Braniewo poświęcony chleb dożynkowy, upieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów i tym samym dokonalk oficjalnego otwarcia. Chlebem podzielili się zgromadzeni goście oraz przybyli mieszkańcy Gminy Braniewo.

Święto plonów jest zawsze okazją do uhonorowania osób zasłużonych rolnictwu. W tym roku Bursztynowe Ziarno otrzymali:
- Pani Bożena Kaliszuk
- Pan Daniel Czyżykowski
- Państwo Katarzyna i Cezary Świerdzewscy.
Wyróżnienia wręczył Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Braniewo.

Następnie Pan Jerzy Salitra - Przewodniczący Powiatowych Izb Rolniczych w Powiecie Braniewskim uroczyście wręczył Puchar Przewodniczącego Powiatowych Izb Rolniczych Katarzynie i Cezaremu Świerdzewskim oraz Katarzynie i Mariuszowi Chopiak.

W podziękowaniu za bardzo dobrą współpracę, zaangażowanie oraz wspieranie działań OSP Gminy Braniewo w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, Wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus nadał Złoty Medal na Straży dla Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Braniewie – druh Jerzy Welke.

Również ważnym punktem dożynek było wszystko to wyplecione z kłosów, traw, ziół i ozdobione ziarnami – jednym słowem konkurs pn. „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce – Sołectwo Żelazna Góra, nagroda – 1000 zł,
II miejsce – Sołectwo Rogity, nagroda – 800 zł,
III miejsce – Sołectwo Gronowo, nagroda – 600 zł.
Pozostałe Sołectwa, które wykonały wieńce dożynkowe otrzymały podziękowania za włożony trud. Gratulujemy dla wszystkich !

W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy. Państwa zaangażowanie w to, aby plony były jak największe, wynika nie tylko z wrodzonej dbałości i pracowitości, którą macie we krwi, ale przede wszystkim z miłości i przywiązania do ziemi, która jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. – mówił Wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus.

Uwiecznieniem tegorocznych dożynek były II Igrzyska Sołeckie o Puchar Wójta Gminy Braniewo oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim. Do rywalizacji stanęło 11 sołectw, które zacięcie rywalizowały ze sobą w celu uzyskania największej liczby punktów i stanięcia na podium.
Wyniki końcowe wyglądają następująco:
1 miejsce – Sołectwo Krasnolipie,
2 miejsce – Sołectwo Gronowo,
3 miejsce – Sołectwo Bobrowiec.
Pozostałe Sołectwa biorące udział w Igrzyskach otrzymały symboliczne dyplomy za uczestnictwo oraz nagrody upominkowe – Bemowizna, Brzeszczyny, Gronówko, Lipowina, Rogity, Rusy, Świętochowo, Żelazna Góra.

Fundatorem nagród była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Biuro Regionalne w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Wszystkim biorącym udział Sołectwom serdecznie dziękujemy i gratulujemy, mamy nadzieję, że Wam się podobało – bo nam bardzo !

Rozstrzygnięty został także konkurs zorganizowany dla dzieci pn. „Mini koszyk Dożynkowy”. Organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo pod Patronatem Wójta Gminy Braniewo.

Jak Dożynki to nie mogło zabraknąć na scenie dobrej, biesiadnej muzyki, występów lokalnych artystów a także występu gwiazd – w tym roku był to Michał Wiśniewski, który przekazał ze sceny niesamowitą energię.

Na scenie pojawił się również zespół Kwestia 07, który rozgrzał wszystkich do czerwoności
.
Na scenie pojawił się również Dj Moroz, który tanecznymi kawałkami porwał wszystkich do wspólnej zabawy.

Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

Nie zabrakło dmuchanego placu zabaw, degustacji przygotowanych przez nasze Koła Gospodyń Wiejskich z Rogit, Krzewna, Zgody, Lipowiny, Szylen i Żelaznej Góry.

Również Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze przygotował masę atrakcji kulinarnych i zaangażował się w organizację II Igrzysk Sołectw – serdecznie dziękujemy za pomoc, zawsze na Was można liczyć !

Impreza z pewnością nie miałaby takiego rozmachu, gdyby nie wkład naszych sponsorów, za co składamy serdecznie podziękowania:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Biuro Regionalne w Elblągu,

Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji. Serdecznie dziękujemy KGW „Szlachcianki na obcasach” oraz Sołtysowi Sołectwa Rogity Cezaremu Świerdzewskiemu za wzorową współpracę i przygotowanie tegorocznych dożynek oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wydarzenia w naszej gminie.

Po prostu – dziękujemy. Do zobaczenia za rok !