W piątek, 10 maja w Lipowinie w gm. Braniewo odbyły się Powiatowe Obchody „Dnia Strażaka”, w których swoje święto obchodzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnicy z powiatu braniewskiego.

Tradycyjnie organizatorem obchodów „Dnia Strażaka” jest: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Braniewie. Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji strażaków, która odprawiona została w kościele w Lipowinie.

Następnie strażacy oraz zaproszeni goście, samorządowcy, przedstawiciele służb i organizacji współpracujących przemaszerowali do obiektu świetlicy wiejskiej – remizy OSP w Lipowinie, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Na uroczystej akademii wręczono medale, awanse i wyróżnienia dla strażaków zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak również z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osób wyróżniających się we współpracy ze strażakami. W uroczystości uczestniczyli strażacy zawodowi oraz przedstawiciele jednostek OSP z terenu powiatu braniewskiego.

Uroczystości zaszczycili: radni Sejmiku Województwa Warmińsko–Mazurskiego Pani Urszula Zakrzewska oraz Jan Bobek, Zastępca Warmińsko–Mazurski Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Michał Kamieniecki, Starosta Braniewski Pan Krzysztof Kowalski, Burmistrz Miasta Braniewa Pan Henryk Mroziński, wiceburmistrz Pan Jerzy Maziarz, Burmistrz Pieniężna Pan Kazimierz Kiejdo, Wójt Gminy Wilczęta Pan Bogusław Szczerba, , członek ZW ZOSP RP w Olsztynie dh Bogusław Zych, wiceprezesi Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Braniewie dh Jerzy Welke oraz Bogdan Pochodaj, przedstawiciele służb mundurowych, przedsiębiorcy, organizacje współpracujące oraz delegacje OSP z poszczególnych gmin i miast. Akademię prowadził Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie st. kpt. Wojciech Jaroszek, natomiast rolę gospodarzy pełnili: Komendant Powiatowy PSP w Braniewie st. kpt. Władysław Szczepanowicz, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Braniewie dh Krystyna Lewańska oraz Tomasz Sielicki Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Braniewie.

Nagrodzeni, wyróżnieni i awansowani zostali:

- Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” – po raz drugi otrzymał:

Dh. Jerzy Welke

- Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”:

1. st. asp. Dariusz Brzeski

2. dh Stanisław Piegdoń

3. dh Artur Piegdoń

- Srebrnym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”:

1. mł. ogn. Tomasz Gierko

2. mł. ogn. Piotr Swatowski

3. st. sekc. Andrzej Cybulski

4. Pan Kazimierz Kiejdo