26 maja w Domku Myśliwskim w Bemowiźnie odbyła się sesja Rady Gminy Braniewo. Głównym punktem porządku obrad była ocena realizacji zeszłorocznego budżetu. Kolejny raz Radni jednogłośnie udzielili Wójtowi absolutorium, co potwierdza dobrą współpracę miedzy organami i poparcie kierunków rozwoju Gminy.

Wójt Tomasz Sielicki przedstawił sprawozdanie z wykonania dochodów i wydatków za 2016 rok. Podkreślił, że Gmina Braniewo jest w dobrej kondycji finansowej. Zaciągnięte wcześniej zobowiązania są spłacane, a bieżące inwestycje realizowane są bez zaciągania nowych. Wójt dodał, że Gmina pozyskuje środki zewnętrzne, dzięki czemu można zrealizować więcej zadań.

Po wysłuchaniu sprawozdania Wójta oraz przedstawieniu przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wniosku w sprawie udzielenia absolutorium wraz z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, Radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe i jednogłośnie udzielili absolutorium Wójtowi Tomaszowi Sielickiemu. Wójt wykazał się gospodarnością, co pozwoliło na realizację ważnych inwestycji, wpływających na komfort życia mieszkańców.

Wójt bardzo wysoko ocenił współpracę z Radnymi, podziękował za zrozumienie oraz zaufanie. Słowa uznania i podziękowania skierował również w kierunku Sołtysów, pracowników Urzędu Gminy i kierowników podległych jednostek.

Ważnym punktem porządku obrad było również podjęcie uchwały w sprawie poparcia apelu przedstawicieli środowisk samorządowych zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie dotyczącego obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz przyjęcia Karty samorządności. W ten sposób Samorządowcy z Gminy Braniewo wyrazili swój sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego Polsce. Dotyczy to przede wszystkim zapowiedzi zmian w samorządowym prawie wyborczym – w tym ograniczenia czynnego i biernego prawa wyborczego – oraz sposobu realizacji zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Rozległy zakres podejmowanych działań świadczy o wszechstronności i otwartości władz Gminy na nowe wyzwania. Jak podkreślił Wójt Tomasz Sielicki - kolejne jednogłośne absolutorium jest mobilizacją do dalszej pracy - pracy na rzecz naszej wspólnoty.

Sesja absolutoryjna zakończyła się miłym akcentem. W związku z przypadającym 27 maja Dniem Samorządowca, Wójt wraz z Przewodniczącym Rady wręczyli Radnym, Sołtysom, Kierownikom jednostek współpracujących z gminą oraz pracownikom urzędu listy z życzeniami i podziękowaniami za dotychczasową współpracę. Również Wójt otrzymał podziękowania z rąk Radnych i Sołtysów.