DSC 0245

W tym roku Szkoła Podstawowa w Lipowinie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Podczas Warmińsko-Mazurskich Obchodów Pamięci o Bohaterach, placówka otrzymała certyfikat zaświadczający o przyjęciu przez nią obowiązku upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie Dębu Pamięci.

Patriotyczna uroczystość odbyła się 26 kwietnia w Lipowinie. Poprzedzona została mszą święta sprawowaną przez księży kan. Władysława Kurasa oraz Jerzego Szlomkowskiego. Uczniowie, nauczyciele i przybyli goście wspólnie uczcili pamięć ofiar katyńskich, a w szczególności pamięć mjr wet. rez. WP Maksymiliana Łabędzia, na cześć którego posadzili Dąb Pamięci.

Program „Katyń... ocalić od zapomnienia" ma na celu upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej wymordowanych przez NKWD. Posadzenie 21.857 Dębów Pamięci jest symbolem zbiorowej, pokoleniowej pamięci o Bohaterach. Każde z drzew będzie upamiętniało jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.

Działania podejmowane w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" są wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Ofiary zbrodni katyńskiej dały nam w darze wolną ojczyznę, a posadzony dąb jest wezwaniem do pielęgnowania pamięci o bohaterach.