9 kwietnia br. nastąpiło uroczyste otwarcie nowo powstałej placówki OHP – Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Braniewie usytuowanej na ul. Moniuszki 9a. Placówka została utworzona w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ośrodek Szkolenia Zawodowego powstał dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej OHP w Olsztynie z samorządem lokalnym reprezentowanym przez Wójta Gminy Braniewa Tomasza Sielickiego oraz Burmistrza Miasta Braniewa Henryka Mrozińskiego. Nowo powstała placówka została utworzona w celu zwiększenia dostępu młodzieży w wieku 18 – 25 lat do usług z zakresu kursów i szkoleń, a tym samym stworzenia możliwości zdobycia lub podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Otwarcie jednostki przebiegało w sposób podniosły i niezwykle uroczysty. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Wojewoda Warmińsko – Mazurski Marian Podziewski, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jan Bobek, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Zakrzewska, Ksiądz Mariusz Grankowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Braniewie Jerzy Welke, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Braniewie Jarosław Keller, przedstawiciele placówek oświatowych, instytucji szkoleniowych, lokalni pracodawcy oraz przedstawiciele mediów.

Przybyłych Gości przywitała Iwona Pekura – Dyrektor CEiPM OHP w Elblągu. Następnie uroczystego otwarcia dokonał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP w Olsztynie Piotr Płoski, który złożył podziękowania za okazane wsparcie, zaangażowanie i możliwość utworzenia Ośrodka Szkolenia Zawodowego OHP w Braniewie na ręce Burmistrza Miasta Braniewa oraz Wójta Gminy Braniewa. Następnie uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wojewoda Warmińsko – Mazurski, Wójt Gminy Braniewo, Burmistrz Miasta Braniewa oraz Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP. W dalszej części spotkania ks. Mariusz Grankowski dokonał poświęcenia nowo powstałej jednostki.

W drugiej części spotkania Dyrektor CEiPM OHP w Elblągu omówiła najważniejsze cele i założenia projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” podkreślając, iż priorytetowym celem i zadaniem OHP jest wsparcie młodzieży uczącej się, bezrobotnej i poszukującej pracy w zakresie usług rynku pracy tj. doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy oraz oferty szkoleniowo – kursowej. Następnie specjalista do spraw szkoleń OHP Marzena Smolak zaprezentowała zadania i zasady funkcjonowania Ośrodka Szkolenia Zawodowego, w tym przedstawiła najbliższe działania związane m.in. z rekrutacją i organizacją pierwszego szkolenia tj. „Kelner – barman, barista z językiem angielskim”. Ponadto specjalista ds. szkoleń OSZ w Braniewie zaznaczyła, iż planowane kursy i szkolenia powinny być adekwatne do zapotrzebowania lokalnych pracodawców na konkretne zawody – wówczas propozycja szkoleń jak i beneficjenci projektu mają szanse na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu danego szkolenia. Podsumowując wypowiedź, Marzena Smolak zapowiedziała, iż ważnym elementem w celu prawidłowego funkcjonowania OSZ będzie nawiązanie współpracy z lokalnymi pracodawcami, instytucjami rynku pracy, placówkami oświatowymi oraz ośrodkami pomocy społecznej.

Po wystąpieniach pracowników W-M WK OHP głos zabrał Wojewoda Warmińsko – Mazurski Marian Podziewski, który pogratulował OHP otwarcia kolejnej jednostki w ramach ww. projektu oraz wyraził zadowolenie, iż województwo warmińsko – mazurskie a tym samym Komenda Wojewódzka OHP w Olsztynie tak aktywnie wpisała się w realizację projektu – co świadczy o tym ilość powstałych jednostek. Następnie głos zabrali Wójt Gminy Braniewo oraz Burmistrz Miasta Braniewa, którzy jako współgospodarze odnieśli się do sytuacji na lokalnym rynku pracy i tym samym wyrazili zadowolenie, iż na terenie miasta Braniewa powstała jednostka OHP, która pozwoli na aktywizację zawodową młodych ludzi. W kolejnych wystąpieniach głos zabrał Jerzy Budkiewicz z Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej proponując i podkreślając, iż niezwykle wskazane jest nawiązanie współpracy pomiędzy OSZ, a Inkubatorem Przedsiębiorczości oraz Radna Sejmiku Wojewódzkiego Urszula Zakrzewska, która odczytała list w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacka Protasa.