Komunikat dotyczący ćwiczeń wojskowych na terenie powiatu braniewskiego w tym Gminy Braniewo.
Informujemy, że w dniach 13–19 czerwca 2026 r. na terenie powiatu braniewskiego realizowane będą wojskowe ćwiczenia 43 batalionu obrony pogranicza z Braniewa pod kryptonimem „Ognista Burza-26”.
W ramach ćwiczenia planowane jest prowadzenie przedsięwzięć szkoleniowych, w szczególności:
- przemieszczenie pododdziałów w rejonach wykonywania zadań,
- realizacja działań taktycznych zgodnie z przyjętym scenariuszem ćwiczenia, prowadzenie wspólnych patroli z funkcjonariuszami Straży Granicznej w pasie przygranicznym,
- realizacja przedsięwzięć związanych z ochroną i obroną węzłów kolejowychwe współpracy z Policją i Strażą Ochrony Kolei,
- przeprowadzenie epizodu ewakuacji pracowników Urzędu Miasta i Gminy we Fromborku,
- realizacja zadań związanych z ochroną infrastruktury energetycznejw miejscowości Pierzchały oraz elewatorów zbożowych w miejscowości Pieniężno,
- realizacja przedsięwzięć związanych z ochroną terenu lotniska w m. Orneta.
Ćwiczenia będą miały charakter szkoleniowy i będą prowadzone bez użycia środków pozoracji pola walki. W terenie mogą pojawić się ugrupowania żołnierzy nieprzekraczające 40 osób. Mieszkańcy mogą zauważyć wzmożony ruch pojazdów wojskowych oraz obecność żołnierzy w terenie. Prosimy o zachowanie spokoju i ostrożności.

























