Wyniki trzeciego raportu suszy rolniczej opublikowane przez IUNG-PIB w Puławach potwierdziły występowanie suszy rolniczej między innymi na terenie Gminy Braniewo na następujących kategoriach gleby:

- kategorii I (bardzo lekkich): zboża ozime, zboża jare, krzewy owocowe, drzewa owocowe, truskawki,

- kategorii II (lekkich): zboża ozime, zboża jare, krzewy owocowe, drzewa owocowe, truskawki,

- kategorii III (średnia): zboża jare, krzewy owocowe, truskawki.

Uprzejmie informujemy o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód w Urzędzie Gminy Braniewo (z uwagi na krótki termin składania wniosków tj. 10 dni od dnia wystąpienia zjawiska sprawa jest bardzo pilna). Druki wniosków można pobrać w Urzędzie Gminy Braniewo oraz w linku poniżej, ponieważ zgłoszenia mogą być przyjmowane tylko na drukach ustalonych przez Wojewodę.

W przypadku posiadania gruntów w kilku gminach województwa, producent rolny zgłasza szkody tylko w 1 gminie, tj. w tej w której znajduje się siedziba gospodarstwa. Ponadto, jeżeli rolnik posiada grunty i uprawy, w których wystąpiły szkody także w innych województwach, to wówczas składa też wniosek o oszacowanie szkód w gminie położonej w innym województwie. W takim przypadku, rolnik przedkłada niezwłocznie protokół z innego województwa celem sporządzenia protokołu zbiorczego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na położenie największej części gospodarstwa.

Wniosek o oszacowanie szkód

Wyjaśnienia dotyczące kategorii gleb