Wojewoda warmińsko-mazurski  w związku z zagrożeniem powodziowym na Zalewie Wiślanym spowodowanym cofaniem się wód Zalewu Wiślanego na skutek silnych wiatrów ogłosił 14.01.2012r. od godz. 13.00 pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu braniewskiego.

Tym samym zobowiązał, wójtów, burmistrzów i starostów z tego terenu oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

Wysoki stan wody w Zalewie Wiślanym

Poziom wody w
Ujściu koło Nowej Pasłęki przekroczył stan ostrzegawczy. Woda w rzece Pasłęce utrzymuje się w strefie stanów wysokich.
Dnia 14.01.2012 r. o godz. 8.00 poziom wody w Ujściu wynosił 623 cm, o godz. 20.00 - 627cm.
Wszystkiemu winien silny wiatr, powodujący tzw. cofkę na Zalewie Wiślanym. Wiatr „wpycha” wodę do rzeki Pasłęki.
Woda zbliżyła się do domków letniskowych w Ujściu i w Starej Pasłęce. Zalany jest też teren budowy przystani żeglarskiej.
Woda w Ujściu zalała były bosmanat i wylewa się z koryta rzeki. W porcie od godz. 7.30 rybacy zabezpieczają brzeg workami z piaskiem, zamknęli grodzie powodziowe.
Wójt gminy Braniewo Tomasz Sielicki powołał sztab kryzysowy, który monitoruje sytuację na miejscu w Nowej Pasłęce.
Sztab kryzysowy prosi właścicieli domków letniskowych i łódek zacumowanych wzdłuż rzeki o zabezpieczenie swojego mienia — tak przed wodą, jak i silnym wiatrem.

Dodatkowym problemem był brak prądu, z powodu braku zasilania mieszkańcy Nowej Pasłęki nie mieli wody w kranach.

Zostały wyłączone stację przepompowywania ścieków ponieważ woda wdarła się do instalacji ściekowej.

Służby Państwowej Straży Pożarnej na bieżąco monitorują sytuację. Komendant KP PSP deklaruje pełną gotowość niesienia pomocy podczas powodzi. Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Braniewo zostali włączeni w akcję powodziową na terenie Fromborka.

Tomasz Sielicki